czwartek, 9 października 2014

Zapraszamy na wernisaż wystawy - "Przypadki Karolinki R."
W czwartek 16 października o godzinie 18-tej w Galerii 8 PLUS & Idkart na ul. Sapieżyńskiej 8 odbędzie się wernisaż malarstwa Natalii Okoń-Rudnickiej. Wystawa będzie trwać aż do końca października 2014 roku.


 

O dzieciach w twórczości Natalii Okoń -Rudnickiej


Antoni Słonimski twierdził, że dzieci są zakałą świata. Może dlatego, że nigdy ich nie miał i sam był przez całe życie dużym, upartym i przekornym dzieckiem. Dzieci na dawnych obrazach najczęściej trwają w wymuszonych pozach, są poważne i przedwcześnie dojrzałe, słuchają starszych i nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Dzieci na obrazach nowszych bawią się, psocą, są często niewinnym i sentymentalnym dopełnieniem życia dorosłych. Tak naprawdę, zawsze grają jakąś rolę wymyśloną przez innych, niekiedy przydawane im są magiczne znaczenia i funkcje, ponieważ potrafią odczytać język Natury równie prostej i naiwnej jak one.

Nieskażone cywilizacją dziecko potrafi wszystko nazwać inaczej, potrafi też dziwić się wszystkiemu, co je otacza, a jego świat jest pełen tajemniczych przygód, spotkań i wzruszeń. To ono „widzi jasno w zachwyceniu”, nawet jeżeli przygląda się jedynie pełznącemu po ścieżce ślimakowi lub ptakom na gałęzi, to ono zawsze chce zobaczyć, co jest z tyłu i co dzieje się za wysokim parawanem. Nie ma dla niego przeszkód, ponieważ jedyną przeszkodą, jaką napotykamy na co dzień, jest nasza wyobraźnia, a tej dzieci mają wręcz w nadmiarze, ponieważ dla nich każdy dzień dopiero się rozpoczyna.

Pozostaje odwieczne pytanie, czy do tego wielowiekowego już konglomeratu przeświadczeń, stereotypów, kalek obrazowych można jeszcze coś dodać. Czy można na nowo, wykorzystując tradycyjne techniki malarskiego przedstawienia, powiedzieć coś ponad to, co zostało dotąd powiedziane.

Patrząc na obrazy Natalii Okoń-Rudnickiej łatwo jest dojść do wniosku, że w malarstwie nadal tkwią pokłady emocji i wzruszeń, jeżeli tak to można określić, prymarnych, a ich jedynym miernikiem, obok siły talentu artysty, jest autentyczność przeżyć i wpisywanych w ukazywane sytuacje i sceny uczuć. Dotykamy tu bowiem sfery będącej w sztuce najtrudniejszą do określenia – autentyzmu, którego nie da się niczym podrobić ani zastąpić, czegoś co tak naprawdę nie podlega słownemu zapisowi i mieści się w wizualnej chmurze linii, kolorów i figuratywnych wizerunków.

Dziecko na obrazach Natalii jest wprawdzie powtarzającym się zarysem, ale na pewno nie jest marionetką lub schematyczną figurką. To zapowiedź tego co się wydarzy i co już się dzieje, na razie w mikroskali pozornie nieistotnych przygód i niespodziewanych spotkań. Wokół niego roztacza się zaznaczony barwami wszechświat, którego synonimem jest matczyna dłoń, a w szerszym planie potrzeba opieki i pomocy trwającej często przez całe życie.

Dzieci bowiem to nie tylko zakała świata jak chciał Słonimski, ale radość z możliwości dzielenia się sobą z kimś innym. I chociaż nie mamy żadnej gwarancji, że owo dzielenie sobą zostanie nam odpłacone, to i tak warto mieć dzieci, podobnie jak warto oglądać obrazy malowane nie tylko farbami ale i prawdziwym, matczynym uczuciem.

Waldemar Okoń
Prof. Hab. Historii Sztuki Uniwersytet Wrocławski

Natalia Okoń-Rudnicka


Natalia Okoń-Rudnicka Wrocławska artystka która urodziła się w 1980 roku. W 2000 roku ukończyła  tamtejsze PLSP oraz podjęła studia w ASP na wydziale wzornictwa przemysłowego. Dyplom wykonała w pracowni komunikacji wizualnej u prof. Mieczysława Piróga z aneksem malarskim u prof. Krzysztofa Skarbka. (2005 r.). Od tamtego czasu zajmuje się malarstwem, ilustracją, grafiką użytkową i artystyczną oraz nauczaniem w ukończonym przez siebie liceum. Pasjonuje się historią sztuki, literaturą, a przede wszystkim twórczością wszelką z naciskiem na malarstwo i szeroko pojęty dizajn.

Wystawy indywidualne:

  • Centrum Edukacji w Kłodzku - Natalia Okoń - prace (2003),
  • Galeria BWA we Wrocławiu – Packinggirl! (2005),
  • Międzynarodowe Targi Sztuki w Salzburgu (2005),
  • Galeria na Szewskiej we Wrocławiu - Przypadki Natalii O. (2005),
  • Galeria Oko w Oławie – Sny Miasta (2006),
  • Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu – Poradnik gospodyni domowej (2006),
  • Ratusz Miejski we Wrocławiu – galeria „Patio Młodych” – Mutacje Milczące (grudzień-styczeń 2010)
  • Pałac Staniszów - Galeria Forum Staniszów – SEEDS (marzec 2013)
  • Galeria 022 – Dom Artysty Plastyka w Warszawie – Wielkie żarcie (15. 05 – 1. 06. 2014)

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy na wernisaż 16.10.2014 do Galerii 8 PLUS & Idkart na ulicę Sapieżyńską 8. Całość rozpocznie się o godzinie 18-tej.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Polecany post

E-Magazyn Na tle sztuki 4/2015 (7)

Tym numerem rozpoczynamy drugi już rok obecności naszego pisma w sieci. Ukazuje się co kwartał i zawiera artykuły o sztuce, kulturze, stu...