wtorek, 26 maja 2015

Zapraszamy na wernisaż Józefa Wilkonia "Las"


We wtorek 2 czerwca o godzinie 18-tej w Galerii Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej "Las". Autorem Wystawianych dzieł jest Józef Wilkoń.


Józef Wilkoń i wystawa "Las"


Wystawa p.t.: „ Las” Józefa Wilkonia, ze scenografią Pani Inez Krupińskiej, wprowadza nas w tematykę lasu, poprzez rzeźbiarskie i ilustracyjne przedstawienia zwierząt, występujących w różnych formach lasu, w puszczach, dżunglach.

Świat zwierząt, wytworzony z tego co nam natura dała.  Konary drzew, wynalezione, zebrane, a także przetworzone w formy zwierzęce przez Józefa Wilkonia to niejako oddanie hołdu – naturze-rozumianej poprzez jednostkę – LASU.

Natura jest ważnym aspektem i założeniem wystawy - las formą wypowiedzi, która ma przybliżyć odbiorcy APEL twórcy- tam jest życie, często rzeczywiste,  ale także metafizyczne.  W końcu LAS:
„  … jest wspólnym dobrem…”( cyt. Józef Wilkoń).

 
Las  to jest  symbol, w którym ukrywają się wilkołaki, zwidy , duchy, ptaki, małpy i inne dzikie zwierzęta, wykonane przez twórcę w drewnie. Rzeźby są naturalnej wielkości dwumetrowy żubr, czy konary zamieszkałe przez sowy, różnorodne ptaki.

Przedstawienia rzeźbiarskie budują pierwszy plan wystawy, drugim elementem prezentacji jest ilustracja. Twórca wykorzystuje technikę ołówka, akwareli, piórka i pasteli. Ilustracje składają się na cykle natury zilustrowanej do „ Pana Tadeusza … „ Adama Mickiewicza, czy ilustracje zwierząt z ostatnich 10-ciu lat takich jak np.:  dzik, nietoperz, sowa, żubr i inne. Pewnie nakładana kreska wyznacza obrysy zwierząt, nadając im charakterystyczne cechy danego gatunku, postaci zwierząt są uchwycone w zapamiętanym ruchu.

Na wystawie odnajdujemy świat zaklęty, symboliczny, stanowiący część natury, która nadnaturalnie rozpoczęła swoje nowe życie - życie metafizyczne, w otoczeniu tekturowej scenografii, dość abstrakcyjnie wyznaczającej, nam odbiorcom, umowne kierunki zwiedzania

Motto wystawy to słowa twórcy :

„… Las jest wzniosły i dostojny jak człowiek trzymający się prosto, ale las jest również bezradny jak człowiek wobec przemocy i wojny…” .

Kurator wystawy
Irmina Dubaniowska- Kutek
Mgr Historii Sztuki  

 
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy na wystawę Józefa Wilkonia zatytułowaną "Las", która odbędzie się 2 czerwca o 18-tej w Galerii Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania na ul. Rejtana 16 w Warszawie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Polecany post

E-Magazyn Na tle sztuki 4/2015 (7)

Tym numerem rozpoczynamy drugi już rok obecności naszego pisma w sieci. Ukazuje się co kwartał i zawiera artykuły o sztuce, kulturze, stu...