środa, 11 marca 2015

Zapraszamy na wernisaż pracy z cyklu "Negative" Michała Węgrzyna

Serdecznie zapraszamy na wernisaż Michała Węgrzyna, który odbędzie się w Galerii Jednego Obrazu w Lublinie 26 marca 2015 roku.


Będzie to drugi wernisaż w nowej lokalizacji galerii na Królewskiej 13. Samo wydarzenie będzie dość niezwykłe gdyż artysta znany jest głównie ze swoich murali i oprócz, zapowiadanego obrazu na jednej ze ścian galerii zobaczymy mural wykonany właśnie przez zaproszonego artystę.Michał Węgrzyn

 

Urodził się 10 sierpnia 1989 roku w Wałbrzychu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2014 r. obronił dyplom na kierunku malarstwo w pracowni prof. Krzysztofa Skarbka oraz dyplom z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Wojciecha Kaniowskiego.

W trakcie swoich studiów przez kilka lat współpracował z Gdańską Szkołą Muralu i jej prowadzącymi – Rafałem Roskowińskim i Jackiem Zdyblem z gdańskiej ASP. W ramach tej działalności współtworzył grupowe realizacje oraz opracował i zrealizował autorski mural poświęcony 70. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych.

Dzięki zdobytemu doświadczeniu w 2013r. udało mu się zdobyć I nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt i realizację muralu pt. "Brama do Nadodrza" (rewitalizowanej dzielnicy Wrocławia). W tym samym roku nagrodzony także stypendium artystycznym prezydenta Wrocławia.

Od kilku lat bierze udział w akcjach artystycznych wychodzących poza tradycyjne malarstwo sztalugowe. Np. w Gestach Malarskich w Galerii Entropia (Wrocław, 2010r. wraz z Marcinem Harlenderem, Marcinem Mierzickim, Eugeniuszem Mincielem, Urszulą Wilk oraz Izabelą Chamczyk i Agatą Bielską) i w Samonośnych Uniwersalnych Wystawach wg koncepcji Kamili Wolszczak i Galerii MMXIII (2014r.).

Naturalną konsekwencją takich działań wychodzących poza ramy malarstwa było stworzenie instalacji w Galerii Sztuki Współczesnej MD S we Wrocławiu. Powstały obiekt był rozszerzeniem estetyki dwuwymiarowych abstrakcyjnych prac malarskich w przestrzeń trójwymiarową.

W ostatnim roku swoich studiów rozpoczął intensywne eksperymenty z różnymi technikami, m. in. szablonami i farbami w aerozolu. Zaowocowało to uzyskiwaniem nowych efektów malarskich przy pomocy techniki graficznej. Powstałe prace zostały zaprezentowane na wystawie dyplomowej poza tradycyjną przestrzenią galerii. Ekspozycja została umieszczona w przemysłowej przestrzeni starego browaru we Wrocławiu. Oprócz prac na płótnach zaprezentowana została instalacja bazująca na koncepcji z Galerii MD_S, jednakże wystawiona na zewnątrz, na działanie zmiennych warunków w ciągu dnia. Dzięki podjętej współpracy z Luminatorem po zmroku dodatkowo odbył się eksperyment z użyciem wideo mappingu na instalacji.

W ostatnim miesiącu został zaproszony do namalowania autorskiego muralu w Bombaju w ramach festiwalu naukowego Techfest 2015.

Kurator wystawy
Małgorzata Majewska


Jeszcze raz zapraszamy na wernisaż Michała Węgrzyna do Galerii Jednego Obrazu na ul. Królewską 13. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19-tej.


 Zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Polecany post

E-Magazyn Na tle sztuki 4/2015 (7)

Tym numerem rozpoczynamy drugi już rok obecności naszego pisma w sieci. Ukazuje się co kwartał i zawiera artykuły o sztuce, kulturze, stu...