niedziela, 26 kwietnia 2015

Premiera portalu DlaKontrastu.pl oraz debata pośwęcona kulturze niezależnej


25 kwietnia w Warszawskim Klubie Komediowym miało miejsce otwarcie nowego portalu poświęconego kulturze niezależnej pod nazwą Dla Kontrastu.


Otwarcie zostało zsynchronizowane z premierą teledysku do utworu "list otwarty”, który jest swego rodzaju manifestem artystów przeciw ich doświadczeniom związanymi z pracą w kulturze. Tekst utworu w dużym stopniu obrazuje to co się aktualnie dzieje w środowisku artystów i osób zajmujących się szeroko pojętą kulturą i sztuką. Szczegółową interpretację teledysku pozostawiam jednak Wam :)Całe wydarzenie połączone było również z debatą poświęconą odcieniom niezależności w dzisiejszej sztuce. Podczas dyskusji wypowiadała się między innymi Małgorzata Majewska założycielka Galerii Jednego Obrazu i autorka bloga Wybebeszam, Anna Sadowska aktywistka i aktorka alternatywnego Teatru Realistycznego ze Skierniewic oraz Miron Grzegorkiewicz, muzyk zespołów takich jak HowHow czy Daktari.

Debatę poprowadzili Adam Drozdowski redaktor naczelny portalu www.dlakontrastu.pl i lider w zespole muzycznym o tym samym tytule oraz Szymon Kazimierczak współtwórca i gitarzysta zespołu muzycznego DLA KONTRASTU.


Główne tematy poruszane podczas debaty to niebezpieczeństwo komercjalizacji, zależność niezależnych twórców oraz sieciowość, a wszystko to widziane z perspektyw różnych dziedzin sztuki (muzyka, teatr, galeria - twórczość tradycyjna). Zagadnienia dość trudne ale bardzo ważne w dzisiejszych czasach.

W wypowiedziach gości słychać było konieczność komercjalizacji ich dziedzin (niestety światem żądzą pieniądze) ale i strach przednią. Strach powodowany głównie prawdopodobną zależnością od źródła finansowania oraz zatraceniem pierwotnej idei danego przedsięwzięcia.

Po tej potrójnej premierze i interesującej debacie będę z zaciekawieniem śledzić dalsze losy ekipy portalu DLA KONTRASTU :) Ich przyszła działalność może przynieść dużo dobrego dla kultury i sztuki tego kraju.

Polecam również przeczytać manifest portalu oraz pierwsze zamieszczone tam teksty. Ciekawostką jest, że w przyszłości przy portalu ma powstać fundacja, a dyskusje poświęcone kulturze i sztuce niezależnej będą systematycznie organizowane.

www.dlakontrastu.pl4 komentarze :

 1. Świetny pomysł na taki portal. Szkoda tylko, że nie wiedziałam wcześniej o debacie bo chętnie bym się na nią wybrała :) Przeczytałam również te artykuły zamieszczone na portalu. Ten tekst o humorze w muzyce pisany jest tak bez składu i ładu, a ten o sztuce jedzenia jest jak wylanie skrywanego żalu. No nic może w przyszłości się to rozwinie bardziej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Portal jest nowym przedsięwzięciem i na pewno się rozwinie w dobrą stronę :) Co do debaty, dowiedziałam się, że niedługo na stronie portalu będzie można przeczytać spis nagrania z debaty oraz prawdopodobnie będą udostępnione materiały na YT.

   Pozdrawiam Joanna

   Usuń
  2. Drogi Kwartale :)
   Cieszę, się że mój tekst wywołał jakiś odzew. Sztuka jedzenia to wylanie skrywanego żalu. Ale jakos mi nie wstyd :) Niedługo kolejny FELIETON! Zapraszam :)

   Usuń
 2. Oby więcej takich miejsc jak ten portal i takich wydarzeń, ale błagam nie tylko w Warszawie :)

  OdpowiedzUsuń

Polecany post

E-Magazyn Na tle sztuki 4/2015 (7)

Tym numerem rozpoczynamy drugi już rok obecności naszego pisma w sieci. Ukazuje się co kwartał i zawiera artykuły o sztuce, kulturze, stu...