wtorek, 5 maja 2015

Zapraszamy na wernisaż Bratnie Dusze - Kameralinie


Zapraszamy na wernisaż trójki wspaniałych artystów do Galerii 8+ już 19 maja na godzinę 19-tą. Wernisaż nosi tytuł "Bratnie Dusze - Kameralnie" i będzie zawierał dzieła malarskie, rzeźbiarskie oraz prace stworzone w autorskiej technice jednej z artystek.Swoje prace wystawiać będą Lili Fijałkowska, Wiesław Fiałkowski oraz Małgorzata Krasucka MARGALIT. Chętnie udzielili wywiadu, który możecie przeczytać w najnowszym numerze e-magazynu Na Tle Sztuki.


 

Artystka Lili Fijałkowska


Lili Fijałkowska urodziła się w Kijowie. Liceum Plastyczne ukończyła w swoim rodzinnym mieście, a studia wyższe na wydziale Grafiki Moskiewskiej Akademii Sztuki i Drukarstwa im. Iwana Fiodorowa. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą i ceramiką unikatową, a także multimediami cyfrowymi. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach wielu kolekcji prywatnych i muzealnych w Polsce, USA, Niemczech, Izraelu, Holandii, Francji, Kanadzie i w Rosji.

W latach 1996 -1999 była dyrektorem i głównym koordynatorem w Polsce w Fundacji „SURVIVORS OF THE SHOAH VISUAL HISTORY FOUNDATION”, założonej przez Stevena Spielberga.

Należy do grupy twórczej PositiveArt, której jest jednym ze współzałożycieli. Przez wiele lat współpracowała z czasopismem „Słowo Żydowskie”, gdzie często ilustrowała artykuły publikowane w tym periodyku.

Stara się swoje poszukiwania w nowym kierunku sztuki przedstawić jako przygodę intelektualną.
W swojej twórczości przedstawia zaczarowany świat I.B.Singera, świat kobiet, który pokazuje w cyklu „Manekiny”, świat cyrkowców oraz świat swojej wyobraźni. Tematyka judaistyczna jest szczególnie bliska dla twórczości Lili Fijalkowskiej, czego wyrazem jest częste uczestnictwo w festiwalach kultury żydowskiej w Krakowie, Warszawie oraz Włodawie.

Swoje obrazy pełne koloru i światła Lili Fijałkowska ostatnio pokazuje przy pomocy nowych cyfrowych multimediów w pokazach multimedialnych, gdzie statyczne obrazy zaczynają się poruszać w przestrzeni multimedialnej i w połączeniu z muzyką wprowadzają widza do świata wyobraźni Lili.

Artysta Wiesław Fijałkowski


Absolwent Moskiewskiej Akademii Sztuki i Drukarstwa im. I. Fiodorowa. Brał udział w licznych wystawach międzynarodowych w kraju i za granicą. Ma również na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych.

Jest uczestnikiem wielu plenerów i sympozjów. Prace jego znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Jest uczestnikiem międzynarodowego ruchu w sztuce współczesnej „Decentryzm”.
Współpracuje z grupą twórczą „PositiveArt”, która skupia artystów Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Stara się przy pomocy nowych cyfrowych multimediów ożywić swoje rzeźby, pokazać je w ruchu. Jest to niezmiernie ciekawa próba połączenia muzyki i sztuki wizualnej, gdzie funkcjonujące w przestrzeni trójwymiarowej statyczne rzeźby zaczynają ruszać się i żyją już w innym świecie, w wyobraźni przestrzennej i w wyobraźni widza.

W swojej twórczości wykorzystuje bogactwo formy, jej proste i klarowne aspekty. Uzyskuje subtelne kolory w rzeźbach ceramicznych, które nawiązują do kolorów ziemi, skąd pochodzi glina, tworzywo, w którym pracuje.

Artystka Małgorzata Krasucka  MARGALIT


Urodziła się w Warszawie w 1952 roku. Wychowanka malarza i pedagoga prof. Zygmunta Madejskiego (1960-1971). W latach 1971–1974 uczyła się w pracowniach prof. Janusza Przybylskiego  i prof. Stefana Gierowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1973 roku  zadebiutowała profesjonalną wystawą w Lund, w Szwecji.

Zajmuje się głównie malarstwem, ale również rysunkiem, ilustracją książek, projektami plakatów, znaków graficznych, fotografią i rzeźbą. Ma też na swoim koncie epizod scenograficzny.  Prace malarskie Margalit są malowane techniką własną na płótnie lub papierze i utrzymane w konwencji abstrakcji figuratywnej z wyraźnym surrealistycznym traktowaniem tematu. W malarstwie temat jest dla niej zwykle tylko pretekstem do rozwiązań kolorystycznych, a najczęściej poruszanymi są: człowiek i jego emocje, akt, liryczna erotyka i judaizm. W tym ostatnim  unika dosłowności kierując widza w  baśniową teatralność.

Margalit ma na swoim koncie ponad trzydzieści dużych wystaw indywidualnych i wiele znaczących udziałów w wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Jej prace znajduje się w kolekcjach prywatnych i galeriach w kraju i zagranicą. Należy do grupy twórczej PositiveArt skupiającej artystów  OW ZPAP i do trzyosobowej grupy twórczej „Bratnie Dusze”.


Jeszcze raz serdecznie zapraszam na wernisaż grupy twórczej Bratnie Dusze do Galerii 8+ mieszczącej się przy ulicy Sapieżyńskiej 8. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19-tej 19 maja.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Polecany post

E-Magazyn Na tle sztuki 4/2015 (7)

Tym numerem rozpoczynamy drugi już rok obecności naszego pisma w sieci. Ukazuje się co kwartał i zawiera artykuły o sztuce, kulturze, stu...