piątek, 21 sierpnia 2015

Zapraszamy na finisaż wystawy malarstwa Bashy Maryańskiej - wywiad z artystką


Wielkimi krokami zbliża się koniec wystawy malarstwa Bashy Maryańskiej. Pobyt dzieł artystki uhonorujemy finisażem 28 sierpnia o 18-tej w Galerii 8+ & Idkart.

O artystce szerzej pisałam w zaproszeniu na wystawę, a dziś mam dla was zabawę oraz krótki wywiad z artystką, który przeprowadziła Irmina Dubaniowska- Kutek Mgr Historii Sztuki.

Irmina Dubaniowska- Kutek: Czym dla Ciebie jest sztuka?
Basha Maryańska: Sztuka jest dla mnie sposobem na życie. Wypełnia mnie całkowicie, jest moją pasją. Poprzez sztukę wyrażam wszystkie uczucia, radości i frustracje, przetwarzam w sztuce moje przeżycia i przemawiam językiem wizualnym, poza słowem, który jest według mnie językiem uniwersalnym, obrazowym, pierwotnym.

I D-K: Skąd czerpiesz inspiracje?
B.M: Trudno powiedzieć i zaplanować skąd do mnie „przyjdą inspiracje”.
Czasem czerpię inspirację ze snów, z podróży, czasem z muzyki, której słucham i często przy niej maluję. Czerpię inspiracje również z poezji.

Wiem jedno: że jeśli "przyjdzie do mnie obraz" i zobaczę go jak żywy przed oczami to należy go zaraz namalować bo inaczej „ucieknie”, zatrze się w pamięci i zmiesza z realnością.
Właściwie dla mnie światem realnym jest ten świat, który maluję - bardziej niż ten, który widzę.

I D.K: Jakie techniki stosujesz w swojej twórczości?
B.M.: Maluje najczęściej akrylami, ale też i olejami, oraz stosuję tzw technikę multimedialną. tzn łączę różne materiały i przyklejam je na płótno, a potem na tym nakładam ostatnią warstwę malarską.
Wszystkie obrazy są utrwalane różnymi werniksami - matowymi, lub błyszczącymi, w zależności od wymagań danego obrazu i wybranej koncepcji… .

I D.K.: Czy dzielisz swoją pracę na etapy? Jaka jest kolejność?
B.M.: Tak, oczywiście. Najpierw jest to odczucie obrazu i potrzeba namalowania go właśnie w tym charakterze w jakim " go zobaczyłam" moim wewnętrznym okiem.

Jest to przewodni motyw, na którym opiera się moja nowa koncepcja. Następny etap często wygląda w ten sposób, że obraz niejako sam mnie prowadzi i "mówi" do mnie co ma być na nim dalej.
Ten dialog z obrazem jest bardzo ważny. Trzeba być otwartym na ten wewnętrzny głos....

I D.K: Myślę również , że może to być coś na wzór intuicji, wybieramy te elementy pejzażu oraz dobieramy te barwy które odczuwamy w danej chwili. Emocjonalność i muzyczność jest bardzo odczuwana w Twojej twórczości. Dziękuję za tych kilka informacji, przemyśleń na temat sztuki.

Rozmawiała
Irmina Dubaniowska- Kutek Mgr Historii Sztuki


A teraz zabawa :) Przyjdź na finisaż wystawy malarstwa Bashy Maryańskiej i odbierz książkę MISTRZ I UCZENNICA

Dla co 5 osoby, która przyjdzie na finisaż 28 sierpnia i poda hasło: NA TLE SZTUKI przewidziana jest nagroda w postaci książki autorstwa Wiesława Garbolińskiego i Iwony Kulągowskiej.

Recenzję książki możecie przeczytać w pierwszym numerze e-magazynu Na tle sztuki. Świetna książka i super wystawa nic tylko ruszać na finisaż 28 sierpnia na 18-tą :)


Jeszcze raz serdecznie zapraszam na wystawę, której koniec będzie miał miejsce 28 sierpnia w Galerii 8+ & Idkart przy ul. Sapieżyńskiej 8 w Warszawie. Finisaż rozpocznie się o 18-tej.

Galeria obrazów:


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Polecany post

E-Magazyn Na tle sztuki 4/2015 (7)

Tym numerem rozpoczynamy drugi już rok obecności naszego pisma w sieci. Ukazuje się co kwartał i zawiera artykuły o sztuce, kulturze, stu...