poniedziałek, 30 marca 2015

Freedom Race, czyli Michał Węgrzyn w Galerii Jednego Obrazu


W czwartek 26 marca o 19-tej w galerii sztuki współczesnej znajdującej się przy ul. Królewskiej 13 w Lublinie odbył się wernisaż Michała Węgrzyna zatytułowany “Freedom Race”.


Wernisaż rozpoczął się od przedstawienia artysty (więcej o Michale znajdziecie tu). Później jak to jest w zwyczaju tego miejsca, publiczność wzięła ster w swoje ręce i każda z obecnych osób mogła zadać artyście swoje pytanie. Rozmów i dyskusji nie było końca. Padało dużo zapytań niektóre były celne, a inne mniej. Dowiedzieliśmy się między innymi, że Artysta tworzył we Wrocławiu oraz Gdańsku. Został również zaproszony do Bombaju aby tam malować.


Dzięki pytaniom o techniczne zaplecze dowiedzieliśmy się, że obraz powstał z kolażu kilku zdjęć zrobionych przez artystę w Bombaju. Ponadto dzieło jest swego rodzaju eksperymentem twórcy gdyż jak sam stwierdził pierwszy raz połączył w jednym obrazie przedstawienia figuratywne i abstrakcyjne/geometryczne kształty.

Pytania o wystawione dzieło odsłaniały poświatę tajemnicy co niestety spowodowało, że mój zachwyt nad tym obrazem prysł tak szybko jak się pojawił. Całość robiła naprawdę duże wrażenie i zmuszała do namysłu nad głębszym sensem prezentowanej ekspozycji. Niestety, jak się okazało w trakcie rozmowy z Autorem w wystawianym dziele nie było ukrytego sensu ani przesłania, a słowa wypisane na ścianie były tylko zlepkiem liter alfabetu Hindi. Dzieło broniło się jednak bardzo dobrym wykonaniem technicznym, które potwierdziło wspaniały warsztat artysty oraz tym, że od wejścia robiło duże wrażenie na widzu.

Ten wernisaż był pod pewnym względem wyjątkowy. Dlaczego? Dlatego, że pierwszy raz zagospodarowano całą ścianę w Galerii Jednego Obrazu tylko po to by wy eksponować obraz.

Pomimo mojego niewielkiego rozczarowania polecam zapoznać się z twórczością Michała Węgrzyna oraz do odwiedzenia Galerii Jednego Obrazu w której aktualnie obraz przebywa.

Przypominam również, że wernisaże w Galerii Jednego Obrazu realizowane są w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.2 komentarze :

  1. no to dość prowokujące czy dzieło znaczy tym co widać jak malunek pojazdów i akronim race / rasa / wyścig i słowo wolność czy wolno malować i słowa bez znaczenia czy znaczenie zostało zrozumiane itak

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Według mnie dzieło powinno mieć jakieś przesłanie, tytuł + sam wydźwięk estetyczny obrazu powinny tworzyć jakąś inteligentną całość. A tu mam wrażenie, że tytuł swoją drogą, tło swoją, a obraz jest po prostu dobrze poskładanym w fotoszopie "widoczkiem".

      Usuń

Polecany post

E-Magazyn Na tle sztuki 4/2015 (7)

Tym numerem rozpoczynamy drugi już rok obecności naszego pisma w sieci. Ukazuje się co kwartał i zawiera artykuły o sztuce, kulturze, stu...