niedziela, 20 września 2015

Jak promować swoją sztukę w internecie - cz. I - własna strona www


W dzisiejszych czasach niemożna już tylko malować (rysować, rzeźbić) i czekać aż nas zauważą mecenasi czy klienci. Mamy XXI wiek i musimy sami bądź za pomocą agenta wybić się z pomiędzy masy ludzi tak samo jak my walczących o uznanie i prestiż artystyczny.


Jak się wybić z tłumu?


Powinniśmy dać się poznać szerszej publiczności, a najłatwiej jest to zrobić za pomocą internetu. Znajdziemy w nim mnóstwo narzędzi, które pomogą nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Najważniejsze jest jednak to czy mamy co promować.

Jeżeli nasz dorobek artystyczny jest równy kilku szkicom i niedokończonym martwym naturom malowanym na zaliczenie pierwszego roku studiów. To na razie nie mamy z czym biegać po galeriach, ani czego pokazywać w internecie. Jednym słowem -  trzeba się wziąć solidnie do roboty.

Takie minimum to około 20 dokończonych prac. Nie mówię tu o ich poziomie bo każdy z nas inaczej tworzy, ma inną estetykę działania i z reguły trochę innych odbiorców. Chodzi o to żeby było co oglądać, żeby galeria zdjęć na stronie nie kończyła się na martwej naturze malowanej przed rokiem. Musimy mieć CZYM się promować i co pokazać.

Od czego zacząć promocję swojej sztuki?


Jak już mamy te kilka prac to pierwszym krokiem do promowania swojej artystycznej duszy jest własna strona www, jest to to co powinniśmy zrobić na samym początku. Zapytacie dlaczego nie stronę na FB czy innej społecznościówce? O tuż nie każdy ma konto na Facebooku, a już na pewno nie kolekcjoner sztuki, który z reguły chce być anonimowy.

Strona www pomoże nam dotrzeć do każdego kogo może zainteresować nasza sztuka oraz skupi wszystkie nasze działania w jednym miejscu. No dobra ale jak student malarstwa, rzeźby czy tkaniny ma mieć pojęcie jak zrobić własną stronę www skoro ledwo sobie daje radę w Photoshopie?

Jest na to sposób, a mianowicie darmowe platformy do, blogowania czy zakładania swojego portfolio i do puki nie będzie was stać na zrobienie własnej strony poza daną platformą to to jest jedyne wyjście.

Miejsca w sieci w których możemy zrobić nasze portfolio/stronę www


Osobiście mogę wam polecić 2 opcje na zrobienie waszej pierwszej strony www, polecam szczególnie osobom z bardzo małą ilością wolnej gotówki :)

BLOGGER - Jest darmowym system do blogowania. Według mnie jest jedną z najlepszych opcji na sam początek przygody ze stronami www. Dlaczego?
 • Ma możliwość dostosowania wyglądu strony do własnych potrzeb.
 • Do dyspozycji mamy kilkanaście szablonów w standardzie oraz nieograniczone ich ilości do znalezienia w sieci.
 • Blogger jest połączony z naszym kontem Google, co umożliwia nam efektywniejszą pracę nad promocja swojej strony w G+ czy na YT
 • Posiada możliwość darmowego podłączenia własnej domeny (domena - adres www po którym możemy odnaleźć interesującą nas stronę)
 • Nie ponosimy żadnych kosztów związanych z prowadzeniem strony na serwerach Bloggera. 
Najważniejsze, że jest to system w mirę intuicyjny i nie powinniśmy mieć większych kłopotów z pracą w nim.

WordPress.com - Jest drugą darmową opcją, którą chętnie polecam osobą, które chcą założyć własną stronę www. Dlaczego?
 • Ma możliwość dostosowania wyglądu strony do własnych potrzeb (w darmowej wersji niestety dość ograniczone).
 • Do dyspozycji mamy kilkaset szablonów w standardzie (darmowych) oraz nieograniczone ilości płatnych sprecyzowanych szablonów.
 • Nie ponosimy żadnych kosztów związanych z prowadzeniem strony na serwerach WordPress.com. 
 • Bardzo intuicyjny i dopóki działamy na darmowej wersji nie musimy się martwić o aktualizacje systemu.
 Niestety  WordPress.com ma kilka wad:
 • Trzeba płacić za podłączenie własnej domeny
 • W wersji darmowej na naszych kontach mogą być wyświetlane reklamy na których niestety nie zarobimy ani grosza.


Poza powyższymi platformami w internecie znajdziemy mnóstwo innych miejsc które również się nadadzą na naszą przyszłą stronę www.  To od was zależy jakie rozwiązanie wybierzecie ważne by stronę utworzyć pod własnym imieniem i nazwiskiem i mieć co pokazać :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Polecany post

E-Magazyn Na tle sztuki 4/2015 (7)

Tym numerem rozpoczynamy drugi już rok obecności naszego pisma w sieci. Ukazuje się co kwartał i zawiera artykuły o sztuce, kulturze, stu...